Halı Yıkama İşinde Başarılı Olmanın Püf Noktaları

Yazar kommanmakina 16/09/2017 0 Yorum Bilgi Bankası,

 

Halı Yıkama işinde aşağıda yazılı bilgileri kullanarak önerilen teknikleri uygulamanız halinde başarı sizin için kaçınılmaz olacaktır.

 1. Endüstriyel Halı Yıkama Nedir: Halı temizliğinde dünya genelinde kabul görmüş en iyi yöntem halının su ile yıkanmasıdır. Evlerimizin önemli bir parçası olan ve sağlığımızı doğrudan etkileyen halılar ve halı temizliğinde onlarca farklı yöntem denenmesine rağmen halıların su ile temizlenmesi haricinde başka bir çözümün olmadığı gerçeği net bir şekilde anlaşılmıştır. Bu realiteden hareketle halıların halı şampuanı ve fırça yardımı ile ovalanarak, gevşeyen kirlerin gelberi ve sıkma makinesi ile atılması işlemine endüstriyel halı yıkama adı verilmektedir.
 2. Endüstriyel Halı Yıkama Nasıl Yapılır, Yöntemleri Nelerdir:

İki Çeşit halı yıkama yöntemi vardır:

 1. Yerde Yıkama(Manuel makine ile yerde halı yıkama için Bakınız Resim 3-1-a)
 2. Otomatik Makine ile Halı Yıkama(Otomatik makine ile halı yıkama için Bakınız Resim 3-1-b)

 

 1. Manuel Makina ile Yerde Yıkama

Proses Nasıl İşler?

 • Temizlenmek üzere evlerden alınan halılar işletmeye getirilerek cinslerine göre ayrılır.
 • Halılar yıkanmadan önce mümkünse toz alma işleminden geçirilir.
 • Halılar yerde yıkama yöntemi ile yıkanacak ise yıkama alanına birkaç halı birden serilerek halılar su ile ıslatılır, üzerlerine şampuan karışımlı su dökülerek fırçalama işlemine başlanır. (Manuel Fırçalama Makinesi ile Yerde Yıkama Videosu için Tıklayınız.)  Fırçalama işlemi yeterince, özen ve dikkat ile yapılmalı makinenin ucunda dönen fırçanın tel sertliği 80-90 mikrondan aşağıda olmamalıdır.
 • Yeterli fırçalama işlemi yapıldıktan ve halılara güzel bir gelberi yapıldıktan sonra halılar rulo haline getirilip sıkma makinesine konulmalıdır. (bkz. youtube linki)

 

**Gelberi Nedir Nasıl Yapılır?

 Halı yıkamacılıkta gelberi uygulaması, halıdan çıkan kirlerin uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlemi yapan alet veya ekipmana da gelberi denir.

Belki de %100 kaliteye ulaşmada en önemli uygulamalardan birisi olarak gelberi kabul edilir. Peki nasıl yapılır?

 

Tek Kişilik İleri Sert ve Yoğun Sürüm Gelberi: Bu teknik günümüz halı yıkama koşullarına en uygun teknik olup tarafımızca da kabul edilerek, tavsiye edilen verimli bir gelberi tekniğidir. Başarılı bir halı yıkama sonucu verir.

Bu halı yıkama gelberi tekniğinin başlıca yararları şunlardır: Halı üzerinde temiz su gelinceye dek yapıldığı için; halı yıkama işlemi toz alınmadan bile yapılmış olsa, halı hav aralarındaki tozları, kiri ve pisliği ötelediği için iyi sonuç verir. Halı yıkama sonrası kalite kontrol kolaylaşır. Bunun nedeni bu gelberi tekniğinin kılı ve tüyü de halı üzerinden iterek yok etmesidir. Bu yöntem aynı zamanda iyi bir durulama işlemidir.  Tüm yönleri ile oldukça verimli bir halı yıkama gelberi tekniği olan bu yöntemin uygulanması birazda tecrübeli ve güçlü kuvvetli halı yıkama ustalarının varlığına bağlıdır. Çünkü gerçek anlamda bu gelberiyi yapmak kas gücü gerektiren oldukça zor bir işlemdir (Günümüzde üretilen otomatik makine üreticilerine, bu işlemin otomasyon haline getirilmesinde biraz daha fazla görev düşmektedir.)

 

 

 1. Otomatik Makine ile Halı Yıkama

                Halılar otomatik makine ile yıkanacak ise halı hav yönleri doğru şekilde olacak vaziyette halı makineye yerleştirilir ve makine çalıştırılarak fırçalama işleminin başlaması sağlanır. Fırçalama işlemi tamamlanan halı rulo haline getirilerek sıkma makinesine konulup sıkma işlemi gerçekleştirilerek tam kuruma için askılara yerleştirilir.

                Otomatik makinede yıkama işlemi için bazı önemli ayrıntılar:

 • Otomatik makine ile yıkama işleminin en büyük handikaplarından bir tanesi bu makinelerin gelberi işlemini manuel sistem kadar iyi yapamamasıdır. Yine bu makinelerde fırçaların halı üzerine yeterince basmaması, fırça tel sertliklerinin yeterli kalınlıkta olmaması, fırçaları döndüren motorların yeterli güce sahip olmaması da önemli handikaplar olarak nitelendirilebilir. Bu gerekçelerle bizim bu işe yeni başlayan girişimcilerin birinci yöntem olan yerde yıkama yöntemini tercih edip, gerekli bilgi ve tecrübeyi edindikten sonra ve belirli bir yıkama kapasitesine ulaştıktan sonra otomatik makine tercih etmeleri yönünde olacaktır.( Biz girişimcilere birinci yöntem olan yerde halı yıkama yönteminde kullanılan makinenin kullanımını öğretiyoruz.Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz: TELEFON: 05061568011)

 

 • Son olarak askılarda kurutulan halılar kalite kontrol amaçlı bir masaya serilerek kontrol edilir. Halı parfümü sıkılır ve tekrar rulo yapılarak teslimata hazır hale getirilir.
Resim 3-1-a Resim 3-1-b
 1. Saçak Temizliği Nasıl Yapılır?:

Yeni üretilen halılarda genel olarak saçak yok fakatkullanımda hala yıkanmaya gelen milyonlarca m2saçaklı halı var.

Son yıllarda üretilen halılar büyük oranda saçaksız olmasına rağmen, eski makine halılarında, özellikle el dokuma ve yün halılarda hala saçak bulunmaktadır.

Saçaklı halı yıkama işleminde firmalar farklı yöntemler kullansalarda en kabul görmüş yöntem doğru mesafeden basınçlı su ile yapılan temizlik ve mutlak suretle sıkma işlemidir.

15-20 cm mesafeden 150 bar şiddetinde su basıncı özellikle beyaz halı saçaklarını pırıl pırıl yapmaktadır. Bu işlem genellikle halıya genel fırçalama yapıldıktan sonra, kirlerin gevşemesi sonrasında uygulanmaktadır.

**Çamaşır suyunun saçaklar üzerinde bilinçsiz ve saf kullanımı halı saçaklarına büyük zarar verir.

 1. El Dokuma ve Yün Halılar Nasıl Yıkanır? :

El dokuma ve yün halı yıkamada, bütün ustalık ve hünerin püf noktası hızlı hareket etmektir.

Bu tür halılarda yıkama esnasında en büyük sorun halıların renklerinin birbirine karıştırılmasıdır. Renk karışımına sebep vermemek için mutlak suretle tek tek ve hızlı yıkama yapılmalıdır.

El dokuma yün halı yıkamada; kaba kir ve tozlardan arındırılmış halı ıslatılır ıslatılmaz hiç vakit kaybetmeden ERA 111 Halı Şampuanı tatbiki ile fırçalama işlemine başlanır. Yıkadığı toplam halılar içerisinde yün halı yüzdesi yüksek olan ve riski azaltmak isteyen firmaların kullanımına sunulmuş olan ERA 111 Yün Halı Şampuanı, içerisindeki renk koruyucu pigmentler, prosesibir nebze daha rahatlatmaktadır; fakat esas olan yıkama tekniğinin doğru uygulanmasıdır.

Fırçalama işlemi vakit kaybetmeden yapıldıktan sonra yine hızlı ve seri bir şekilde gelberi ile durulama yapılır.

Halı uzun tüylü ise halı şampuanının tüy dip ve hav aralarına nüfuz etmesi için, tek yönlü gelberiden önce ileri-geri gelberi uygulaması da yapılabilir.

Gelberi ve durulama sonrası hiç vakit kaybetmeden yıkanan halı sıkma işlemine alınır.

Sıkma esnasında kullanılan boyanın akma ihtimalinden dolayı yine el dokuma yün halılar tek başına sıkılır.

Sıkma makinasından alınan halı hemen açılır ve askıya yerleştirilir.

El dokuma ve yün halı yıkamada, bütün ustalık ve hünerin püf noktası hızlı hareket etmektir.

Özetlemek gerekirse; aşağıda yazılan uygulama zinciri takip edildiği ve bu ürünler kullanıldığı sürece halının boya vermesi, renklerin birbirine karışma ihtimali ortadan kaldırılmış olur.

 

ÖZEL FORMÜL:

 1. TEK YIKA
 2. UYGUN ÜRÜN KULLAN
 3. SERİ OL – GELBERİ VE DURULAMA
 4. HIZLICA SIKMA İŞLEMİ
 5. HEMEN AÇ VE AS

Anlatmış olduğumuz, bu tür el dokuma ve yün halıların yıkanması yönteminde mutlak suretle halı yıkama ustasının deneyim ve tecrübesi de çok önemlidir. El dokuma yün halılarda hiçbir standart olmadığı için her halının farklı karakteristiği olması ihtimali de unutulmamalıdır.

 

 1. El Dokuma Ve Yün Halılarda Boya Alma İşlemi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Renk düzeltme işleminde unutulmaması gereken nokta şudur ki; bu işlem ağartma kökenli bir uygulamadır. Renk alma için yapılan bu uygulamada %5 ile %15 oranlarına varan renk kayıplarının yan etkiler ve uygulama hataları olarak değerlendirilmesi gerekir.

El dokuma ve yün halıların, yanlış yöntem ve tekniklerle yıkanması sonucu, halıların renkleri birbirine karışarak, koyu renkler açık renkler üzerinde detone tonlar oluşturur. Bu duruma halk arasında boya verme(renk verme) denir. Tecrübe eksikliği, halıyı fazla sürede sulu bekletme ve uygun olmayan ürün kullanımı neticesinde, bu problem ile sıkça karşılaşılmaktadır.

HALI YIKAMADA BOYA ALMA VE RENK DÜZELTME İŞLEMİ: Yukarıda ve bir önceki başlıkta halının boya verdirmeden nasıl yıkanacağı anlatılmıştır. Bu anlatımda ise boya vermiş bir el dokuma-yün halının nasıl düzeltileceğini inceleyeceğiz.

                Öncelikle halı normal bir şekilde hızlıca yıkanıp durulanarak; sıkma işlemine geçmeden, gelberi ile sıyırmak suretiyle, yüzeyin susuz, sadece nemli kalması sağlanır.

                Kova içerisinde halının metrekaresine uygun ölçekte(boyanma durumuna göre; 6 metrekare halı için 15 litre suya 1 su bardağı kadar yeterli olacaktır) renk düzenleyici konularak karıştırılır. Renk düzenleyici kimyasal karıştırılmış su; halının her tarafına yayılacak şekilde halı üzerine tatbik edilir.

                Bu aşamada ve sonrasında kesinlikle halıya fırçalama yapılmamalıdır. Burada bir kaç dakika içerisinde, renklerin toparlandığı göz ile görülmeye başlanır.

                Bu zamanlama halının boya verme yüzdesi ve hava sıcaklığına göre değişiklik gösterebilir. Bu süreç içinde hızlı hareket etmek çok önemli olduğundan, yine bir kaç dakika içerisinde hemen durulama yapılarak sıkma işlemine geçilir. Bu işlem sonrası %95’ e varan oranlarla halıyı tekrar eski haline getirmek mümkündür.

                Burada uygulanan kimyasalın miktarının halı cinsine göre uyarlanması ve uygulama esnasındaki zaman yönetimi ustalık gerektirdiğinden, burada anlatılan ölçekler ve zamanlama referans noktası olarak kabul edilmeli ancak doğabilecek sorunlara karşı diğer tüm tedbirler alınmalıdır.Renk Düzeltme işleminde unutulmaması gereken nokta şudur ki; bu işlem ağartma kökenli bir uygulamadır. Renk alma için yapılan bu uygulamada %5 ila %15 oranlarına varan renk kayıplarının yan etkiler ve uygulama hataları olarak değerlendirilmesi gerekir.

 

 1. Nepal Ve Shaggy Halıları Yıkama Tekniği:

Nepal ve Uzak Doğu Halıları Yıkama Tekniği: Bu tür halılar, aynen el dokuma ve yün halıların yıkanmasında uygulanan teknikle yıkanırlar. Özellikle Nepal  türlerinin açık renkli olmasından ötürü, halı şampuanı karıştırılmış suya, aktif klor gibi asidik kimyasallar konulmamalıdır.Bu tür maddeler halıda yanma diye tabir edilen sonuca neden olur.

 

Shaggy ve Makarna Halıları Yıkama Tekniği: Bu tür halıları, normal halılarda kullanılan fırça ile yıkamak sakıncalıdır.Son yıllarda yeni çıkan bu halılar hassas ve narin yapılıdırlar. Sulu sistem yıkama kullanılmak istendiği takdirde, yumuşak cinsten oto yıkama fırçası ile halı şampuanı yedirilerek fırçalanır ve gelberi kullanılmadan, direkt durulama yapılarak sıkma işlemine geçilir. Bu yöntem ile halının cinsine göre oldukça iyi sonuçlar almak mümkündür.

 

 

 1. Asma ve Kurutma

Yıkanan halıları kurutmak için iki çeşit yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem, minimum 30-40 metrekarelik üstü kapalı yanları açık bir alanda halıları askılara asılarak doğal rüzgarsirkulasyonu ile kurutulmasıdır. İkinci yöntem ise, halıların ısı yalıtımı yapılmış bir odada yine askılara asılarak halı kurutma makinesi ile kurutulmasıdır.

 

**Bu iki yöntemden birini tercih etmek biraz da bulunduğunuz ülkenin koşullarına ve iş hacminize bağlıdır. Çok soğuk ve rüzgar olmayan ülkeler kurutma odası yöntemini tercih ederken, rüzgar sirkülasyonu çok olan ülkeler birinci yöntem olan doğal kurutma yöntemini tercih edebilmektedir. Kurutma odası olan yöntem birinci yönteme göre biraz daha maliyetlidir.

 

 1. Kalite kontrol ve Halı Poşetleme

Nemli bir halı poşet içerisinde terleme yapar. Poşet ile servis edilen halının iyi kurutulması gerekir.

Yıkanmış halı ne kadar kurutulursa kurultulsun; çok az bile olsa içerisinde nem kalabilmektedir. Poşetlenen halı hava alamayacağı için yaşanabilecek başlıca olumsuzluklar şunlardır;

 • Eğer halı poşetlendikten sonra işletmede ya da servis aracında uzun süre kalırsa poşetin içinde su zerrecikleri oluşabilir. Yani halı terler. Bu durumu müşteriye açıklamanız zor olacaktır ve müşteri halıyı tam olarak kurutmadan getirdiğinizi düşünecektir.
 • Yıkama sonrası halının hav aralarında kalan bu küçücük nem kötü kokuya neden olur.
 • Naylon poşet içerisinde kalan nem halıyı terletir ve güzel koksun diye sıkılan parfümün kokusunu nötralize ederek güzel kokuyu engeller.
 • Halı erken çürür ve ömrü kısalır.
 • Nem mantar gibi hastalıkların oluşması ve gelişmesi için en uygun ortamdır. Bu olgu halıda da mantar oluşumlarını hızlandırarak insan sağlığına zarar verecek zemini tetikleyebilir.
 • İyi kurumamış halı naylon poşet içerisinde uzun süre kalırsa halıda küf oluşur.
 • Sağlık ve hijyen amaçlı yıkatılan halı faydadan çok zarar getirebilir.

 

Bütün bu nedenlerden ötürü halıların iyice kurutularak naylon poşete konulması önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Halılar poşetlenmeden önce iyice kurutulmuş dahi olsa servis elemanı halıları teslim ederken müşteriye mutlaka hemen poşetten çıkarılması gerektiğini bildirmeli, ne kadar süre poşette bekleteceklerini sormalı, hemen serilmeyecekse ve müşteri ısrarla çıkarmak istemiyorsa en azından poşetin kenarında küçük yırtıklarla delik açmasını tavsiye etmelidir.

 

 1. Proseste İyi Gelberi Yoksa Toz Alma Daha Da Önemli

Yıkama öncesi toz almanın çok önemli bir işlem olduğu, genel olarak kabul gören bir yaklaşımdır. Halı yıkama prosesinde fırçalama yapmak en zahmetsiz işlerden birisi. Zahmetli ve önemli olan ise prosesi gelberi ile tamamlamaktır. Proseste gelberi eksikliğini en iyi tamamlayacak işlem ise halıların tozunu almak. Eğer işletmenizde fırçalama işleminiz sağlıklı ve eksiksiz ise, aynı zamanda kaliteli ürünler kullanıyorsanız, hizmet kalitenizi arttırmak için yapabileceğiniz en iyi yatırım, işlevsel ve kaliteli bir çırpma( toz alma) makinesi almak olacaktır. Çırpma ( toz alma) makineleri günümüzde genellikle bantlı modellerde üretilmektedir. Eskiden daha yoğun kullanılan ve artık günümüzde çok fazla tercih edilmeyen kafes tipi çırpma makineleri, bantlı makinelere nazaran daha düşük verimliliğe ve işlevselliğe sahiptir.