Halı Yıkama Sektörü ve İlk Halı Yıkama Makinası

Yazar kommanmakina 01/08/2018 0 Yorum Bilgi Bankası,

Halı yıkama fabrikasyon sistem olarak 1950’li yıllarda Manisa’nın Demirci ilçesinde fabrikasyon sisteme geçmiştir.

El dokuma halı ve kilim yıkaması ile başlayan halı yıkama sektörü makinasız olarak el fırçaları ile iş gücü ile yıkanmıştır.

Ağırlıkta yurt dışından gelen halılar olduğu için 1960’lı yıllarda liman şehri İZMİR' e taşınan halı yıkamanın ilk kurucuları tüccar halılarını yıkamaya devam etmiştir.

Düz bir alana tek sıra halinde serilen halılar el fırçası yardımı ile defalarca fırçalanarak ve bir çok işlemler den geçen el dokuma halılar hiç bir makina olmadan tamamen insan gücü ile yıkanmıştır. Bu şekilde 15 usta ile günde sadece 100 m² halı yıkanmaktaydı.

1989 yıllarında Alman yapımı yüzey silme ve cilalama makinesinden esinlenerek cila makinasına fırça uyarlanıp ve bir çok deneme yanılma yöntemi ile el tipi halı yıkama makinesi 1991 yılında kullanıma başlanmıştır.

Halı yıkama makinası kullanımı ile hem artan iş yoğunluğu hemde iş gücü hafifletilmiştir. Fakat o yıllarda sadece tüccar halıları yıkanmaktaydı. Evlerden halı toplama ve ev halısı yıkama 1993 yıllarında başlamıştır.

Evlerden gelen halıların halı yıkama sektörüne ve günümüzde bacasız sanayi olarak adlandırılan halı yıkama işinin meslek olarak bir çok kişiye iş imkanı sunmasına katkı sağlamıştır.

Günümüz de İZMİR' de Tahmini olarak 1.5 milyon m² olarak tahmin ettiğimiz halı miktarı Halı yıkama firmalarının bu kapasite de bir halının yıkanmasına imkan vermemektedir.

El makinaları ile günde en fazla 200 m² yıkanırken son yıllarda bir çok firma tarafından yapılan otomatik halı yıkama makinaları da ortalama günde 500 - 750 m² gün içinde halı yıkayabilmektedirler.

Rekabetin üst seviyede olduğu günümüzde halı yıkatan herkes en iyi ve en hızlı sonucu beklemektedir.

Halı yıkama firmalarının en yoğun ve para kazanacağı bir zaman ise bayram öncesidir. Bayrama son bir ay kala 24 saate varan çalışmalar ve makinelerin hiç durmadan çalışması elbette istenmeyen durumlara sebebiyet vermesi kazanılacak paranın makine tamirine verildiği durum firma sahibini zor durumda bırakır. Uygun fiyata alınan halı yıkama makineleri merdiven altı imalatlar ve malın satışından sonra karşınızda kurumsal bir firma bulamayışınızda cabasıdır.

Rahmetli Sakıp Sabancı "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" lafını boşuna dememiş...

Halı yıkama sektörüne başlayan ilklerden biriyim 1989 yılından bu yana halı yıkama işinde bulundum ve tüm meslektaşlarıma ve halı yıkama işine gireceklere tavsiyem asla ucuza kaçmayın günü kurtarmak adına kötü malzemeler ve techizatlar sadece sizlere zarar verecektir.

Herkese bol kazançlar dileklerimle.