Halı Yıkama Tesisi Kurulurken Dikkat Edilecek Hususlar

Yazar kommanmakina 16/09/2017 0 Yorum Bilgi Bankası,
 
Halı yıkama işinde başarılı olmak için tesis kurulumunda dikkat edilmesi gereken en önemli konular şunlardır:
  • Tesis minimum 30-40 m2  bir yıkama alanına sahip olmalıdır.
  • Eğer manuel fırça makinesi ile yerde yıkama yapılacak ise 30-40 m2' lik yıkama alanının zemini sertleştirilmiş beton olmalı ve yıkama suyunun akışı için yıkama yerinin  5 derecelik açı ile hafif eğimli olması önemlidir. (Manuel Halı Yıkama Makinesi ile Yerde Yıkama ve Yoğun Gelberi Uygulaması için Tıklayınız.)
  • Otomatik makine ile yıkama yapılacak ise makinenin sığacağı ölçekte (ortalama bir makine yaklaşık olarak 2.50 m x 3 m  boyutundadır.) bir alan olmalı, makineden çıkan suyun atılacağı bir su gideri olmalıdır.
  • Yıkama alanında en az bir adet halı sıkma makinesi de bulunmalıdır. Bu makinenin yıkama yerine ya da yıkama makinesine yakın olması iş yükünü hafifletecektir.
  • Yıkanan halıları kurutmak için iki çeşit yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem, minimum 30-40 metrekarelik üstü kapalı yanları açık bir alanda halıları askılara asılarak doğal rüzgarsirkülasyonu ile kurutulmasıdır. İkinci yöntem ise, halıların ısı yalıtımı yapılmış bir odada yine askılara asılarak halı kurutma makinesi ile kurutulmasıdır. Halı Kurutma Odası için Fotoğraf 2.1.1 ve Fotoğraf 2.1.2, Kurutma Makinesi için Fotoğraf 2.1.3 ve Pratik Halı Kurutma Askısı Örneği için Fotoğraf 2.1.4 Bakınız.

**Bu iki yöntemden birini tercih etmek biraz da bulunduğunuz ülkenin koşullarına ve iş hacminize bağlıdır. Çok soğuk ve rüzgar olmayan ülkeler kurutma odası yöntemini tercih ederken, rüzgar sirkülasyonu çok olan ülkeler birinci yöntem olan doğal kurutma yöntemini tercih edebilmektedir. Kurutma odası olan yöntem birinci yönteme göre daha maliyetlidir.

 

  • İşletmenin hem yıkanacak halıları almak hem de yıkanmış halıları teslim etmek için en az 1 adet panelvan aracı olması gereklidir. Bu aracın iç uzunluğunun en az 2.70 m olması faydalıdır.
  • Bütün bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra gerekli reklam ve tanıtım faaliyetleri yapılarak hizmet sunumuna başlanabilir. Bu süreç başladığında kalıcı müşteri memnuniyeti sağlamak için sadece halı yıkama için üretilmiş kaliteli halı şampuanları kullanılmalı halıların yıkanmasında gerekli emek ve titizlikten kaçınılmamalı, sürekli iyileştirme felsefesi ile bulunduğunuz bölgede marka olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemelisiniz.

Halı Yıkama İşinde Başarılı Olmanın Püf Noktaları başlıklı makalemizde kaliteli halı yıkamanın nasıl olması gerektiği detaylı olarak anlatılmıştır. Bu makale için lütfen tıklayınız.

Fotoğraf 2.1.1 Fotoğraf 2.1.2 Fotoğraf 2.1.3

 

 

                                                            Fotoğraf 2.1.4